Директор агенції ДПП взяв участь у вебінарі ЄБРР “Нові тенденції та досягнення у сфері регулювання ДПП у деяких європейських країнах”

Опубліковано: 13.05.2021
Категорія: Новини ДПП

13 травня директор державної організації “Агенція з питань підтримки державно-приватного партнерства”, Ніко Гачечиладзе, взяв участь у вебінарі “Нові тенденції та досягнення у сфері регулювання ДПП у деяких європейських країнах”, організованому Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Основною метою події було обговорення:

  • поточного стану законодавства у сфері державно-приватного партнерства (далі – ДПП) та проектів ДПП у ряді країн, що вступають до ЄС, та країн Східного партнерства, таких як Україна та Сербія;
  • досвіду цих країн в частині удосконалення законодавства у сфері ДПП, та приведення його у відповідність до найкращих міжнародних практик.

Ніко Гачечиладзе поділився з учасниками досвідом України в удосконаленні законодавства та активного впровадження міжнародних стандартів в сфері ДПП, а також презентував пілотні проекти ДПП.

Уряд України вважає механізм ДПП одним із головних пріоритетів для залучення інвестицій у розвиток інфраструктури, як економічної, так і соціальної. Підтвердження цьому можна знайти як в Державній програмі стимулювання економіки для подолання негативних наслідків, спричинених обмежувальними заходами щодо запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на 2020 – 2022 роки, так і в новій Національній економічної стратегії на період до 2030 року (яка була затверджена у березні 2021 року).

Водночас, надзвичайно важливою для забезпечення бажаних глобальних результатів від інвестицій в інфраструктуру є модель «ДПП на користь людей для досягнення Цілей сталого розвитку» (People-first PPPs in support of the United Nations Sustainable Development Goals), ухвалена ЄЕК ООН (UNECE) в 2019 році .

“Важливим етапом розвитку ДПП в Україні в цілому, та зокрема «ДПП на користь людей», є оновлене законодавство” – зазначив пан Гачечиладзе.

Довідково

Так, 20 жовтня 2019 року набрав чинності новий Закон України «Про Концесію». Зокрема, положеннями Закону передбачено:

  • чітке розмежування регулювання концесії та інших форм ДПП;
  • єдину процедуру ініціювання та прийняття рішення щодо здійснення ДПП всіх форм;
  • встановлення чіткого режиму права власності на об’єкти концесії;
  • спрощення процесу отримання земельної ділянки під об’єкт концесії;
  • запровадження прозорої процедури вибору концесіонера;
  • можливість залучення радників і незалежних експертів для підготовки проектів ДПП у формі концесії;
  • додаткові гарантії для концесіонерів і кредиторів, які беруть участь у фінансуванні подібних проектів.

Після прийняття Закону України «Про Концесії», Мінекономіки спільно з експертами Світового Банку почали активно працювати над розробкою вторинного законодавства у сфері ДПП. В цілому, кінцевою метою є розробка більш інклюзивної політики та нормативно-правових рамок, що забезпечить залучення всіх зацікавлених сторін до процесу підготовки і реалізації проектів ДПП, а також забезпечить стандартизацію різних процесів ДПП, положень і внутрішніх процедур підготовки та затвердження проектів ДПП, відповідно до Керівних принципів в області ДПП на користь людей.

Варто зазначити, що чинні нормативно-правові акти були прийняті з урахуванням керівних принципів, ухвалених ЄЕК ООН (UNECE), і положень проекту Типового закону про ДПП на користь людей, розробленого ЄБРР/ ЄЕК ООН (UNECE). В цілому оновлене законодавство в сфері ДПП в Україні ставить за меті побудувати відносини між державними та приватними партнерами для більшої користі населенню та з нульовою терпимістю до корупції й нечесної конкурентної боротьби. Дотримання саме цього принципу є передумовою для впровадження ефективних проектів ДПП за прикладом моделі «ДПП на користь людей для досягнення Цілей Сталого Розвитку» (People-first PPPs).

Детальніше ознайомитись з представленою під час вебінару презентацією можна завантаживши її за посиланням нижче.

У вебінарі також взяли участь:

  • Олексій Звєрєв, старший радник ЄБРР;
  • Келлі Ву-Чао Шіей, представник Тайбейського представництва у Великобританії;
  • Ненад Іліч, незалежний консультант з питань ДПП, Сербія;
  • Олександр Долгов, керуючий партнер Squire Patton Boggs;
  • Бруно де Казалет, старший юрисконсульт з питань ДПП;
  • Крістофер Клемент-Девіс, міжнародний консультант з питань ДПП;

Під час вебінару, учасники обговорили поточний стан законодавства у сфері ДПП своїх країн та можливості його подальшого удосконалення, а також представили нові та пілотні проекти ДПП.

ЄБРР поділився досвідом успішного впровадження Ініціативи з удосконалення законодавства ДПП у ряді країн-кандидатів на вступ у ЄС. Проект був успішно реалізований командою ЄБРР з питань законодавчого переходу (EBRD Legal Transition Team), за підтримки TaiwanBusiness (Фонд технічного співробітництва ЄБРР).

Запрошені експерти представили найкращі міжнародні практики сьогодення, що беруть за основу модель ЄБРР / ЄЕК ООН ДПП на користь людей.