Сьогодні, 18 жовтня, компанією APMG International було організовано й проведено інтерактивний вебінар з питань фінансування ДПП в рамках програми заходів Level Up. Level Up об’єднує фахівців, що мають різну спеціалізацію з широкого спектра дисциплін, та дозволяє ділитися різноманітними ідеями, підходами та ресурсами в частині підготовки та управління проектами.
Протягом одногодинної сесії учасники вебінару мали змогу поставити свої запитання безпосередньо до групи з 5 експертів із ДПП, обмінюючись ідеями та прикладами з власного досвіду.
В першій половині віртуальної інтерактивної сесії експерти із ДПП давали відповіді на загальні питання щодо підготовки та реалізації проектів ДПП. Ключовим фактором успіху будь-якого проекту ДПП є його якісна підготовка, оцінка та структурування, зокрема визначення структур рисків, фінансових структур (як з точки зору приватного, так і публічного партнерів, включаючи платіжний механізм) та інших ключових комерційних умов договору ДПП, а також стратегії та основних характеристик конкурсних процедур.
У другій половині увага експертів була зосереджена на фінансуванні ДПП: від загальної практики залучення фінансування провайдерами власного й боргового капіталу, у т.ч. особливостей залучення фінансування від багатосторонніх банків розвитку, до обговорення передових фінансових інструментів, які використовуються для підтримки довгострокового розвитку інфраструктури (наприклад, гарантій та інших способів покращення кредитної якості).
Крім того, в ході вебінару провідний тренер PPP Expertise Eurasia Сергій Самоліс виступив з 10-хвилинною доповіддю “5 найпопулярніших питань про фінансування ДПП від учасників програми CP3P”:
- Розглянута різниця між спонсорами (провайдерами власного капіталу) й кредиторами (провайдерами боргового капіталу), їх інтереси й пріоритети у проектах ДПП.
- Обґрунтована нижча вартість боргового капіталу порівняно з власним та наведені приклади зміни середньозваженого значення вартості капіталу (WACC) при зміні припущень щодо коефіцієнту (частки) запозичень, процентних ставок за кредитами та ринкової вартості власного капіталу.
- Визначений такий механізм фінансування проектів ДПП як мезонін, який є боргом субординованим по відношенню до старшого боргу, і водночас має переваги у порівнянні з власним капіталом, і як результат – дохідність якого вище ніж у старшого боргу, але нижче ніж у власного капіталу.
- Розглянуто як здійснюється синдиковане кредитування та яким чином міжнародні фінансові інститути (IFIs) захищають комерційні банки при А/В структурі кредитів завдяки статусу кращого кредитора, яким наділяється більшість багатосторонніх банків розвитку. Так, позика А надається багатостороннім банком розвитку, а позика В – це комерційна позика, що надається синдикованими комерційними кредиторами, яка опосередковано захищена положеннями про взаємне невиконання зобов’язань (крос-дефолт).
- Наведені аргументи – чому міжнародні фінансові інститути (IFIs) так важливі для реалізації проектів ДПП в країнах з ринками, що розвиваються, і економіками перехідного періоду. Міжнародні фінансові інститути, зокрема багатосторонні банки розвитку, фінансують проекти ДПП найчастіше в твердій валюті, на довгостроковій основі. Як правило, вони встановлюють більш тривалі терміни в порівнянні з комерційними кредиторами, які не можуть запропонувати достатню тривалість або суму структури проектного фінансування. Наявність таких установ захищає комерційних кредиторів за допомогою структури позик А/В. Більш того, багатосторонні банки розвитку можуть надавати гарантії (по частині ризиків або часткові гарантії) або певні гарантії щодо політичних ризиків як комерційним банкам, так і інвесторам.
Важливо зауважити, що підтримка багатосторонніх банків розвитку в контексті ДПП полягає не тільки в наданні фінансування і включає в себе:
- Підтримку при ідентифікації та відборі проектів.
- Підтримку при структуруванні ДПП в якості консультантів уряду та наданні фінансування для найму консультантів/радників і створення більш ефективної структури і проекту ДПП.
- Консультування з питань регуляторної політики для удосконалення законодавства про державно-приватне партнерство.
Ви можете переглянути сесію на YouTube.
Довідково:
APMG (APM Group) International – найвідоміший у світі інститут акредитації та експертизи. APMG має різноманітний портфель схем сертифікації, включаючи всесвітньо відомі рішення для управління проектами, бізнесом та інформаційно-технологічними (ІТ) питаннями, кібербезпекою та державно-приватним партнерством.
Сайт організації – https://apmg-international.com/