Програма з підготовки публічних інвестиційних проєктів, що реалізується Агенцією ДПП за підтримки Світового банку

Опубліковано: 27.01.2025
Категорія: PPF, Новини ДПП

Україна потребує не просто відбудови і відновлення, а нової концепції розвитку і модернізації. Для забезпечення ефективності цього процесу у 2023 році Уряд України розпочав реформу управління публічними інвестиціями (англ. Public Investment Management, PIM). Це дозволить спрямовувати обмежений фінансовий ресурс на ключові проєкти, що відповідають пріоритетам відновлення і враховують актуальні потреби українців.

Реформа управління публічними інвестиціями передбачає впровадження нових інструментів планування, підготовки, моніторингу та оцінки публічних інвестиційних проєктів.

Для ефективного стратегічного планування Уряд створив Стратегічну інвестиційну раду як тимчасовий консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів України, який відіграє ключову роль у визначенні стратегічних пріоритетів для здійснення публічних інвестицій як за рахунок власних ресурсів держави, так і коштів міжнародних партнерів.

Наразі Світовий банк підтримує процес управління публічними інвестиціями (англ. Public Investment Management, PIM) в Україні через окремі проєкти. Технічна допомога для покращення спроможності Уряду України планувати та фінансувати публічні інвестиційні проєкти з відбудови і відновлення надаватиметься в рамках проєкту «Зміцнення потенціалу Уряду у впровадженні фіскальної реформи» (англ. Strengthening Government Capacity for Fiscal Reform Implementation, STRONG). Реформа управління публічними інвестиціями (Public Investment Management, PIM) та впровадження Дорожньої карти реформування управління публічними інвестиціями підтримується ще однією програмою, що фінансується Світовим банком, – «Підтримка відбудови через ефективне фіскальне врядування» (англ. Supporting Reconstruction through Smart Fiscal Governance, SURGE).

Незважаючи на значні зусилля українського Уряду та міжнародних донорів, включно зі Світовим банком, у просуванні відбудови та відновлення залишаються проблеми, пов’язані з обмеженою інституційною спроможністю та обмеженим фінансуванням підготовки публічних інвестиційних проєктів. Щоб вирішити цю проблему, Уряд працює з міжнародними фінансовими установами (ЄІБ, ЄБРР та Групою Світового банку) над створенням Рамкової програми з підготовки проєктів для України (англ. Framework for Project Preparation for Ukraine, FPPU). Ця структура координуватиме підготовку проєктів через Програму підготовки проєктів (англ. Project Preparation Facilitie, PPF), що дозволить Уряду підготувати пріоритетні проєкти з відновлення та відбудови відповідно до стандартів якості, фідуціарних, екологічних та соціальних стандартів. У короткостроковій перспективі FPPU сприятиме ефективному використанню бюджетних та донорських ресурсів, а в середньостроковій перспективі відкриє шлях для державно-приватного партнерства (ДПП) та приватного фінансування.

Програма підготовки проєктів в Україні (англ. Ukraine Project Preparation FacilityUkraine PPF) створюється за технічної підтримки Світового банку спільно з Урядом України на базі Агенції ДПП, що заснована на державній власності та належить до сфери управління Мінекономіки. 

Мінекономіки визнає важливість ефективної комунікації та залучення зацікавлених сторін для успішної реалізації проєктів відбудови та відновлення. З цією метою, спільно з консультантами Світового банку, підготовлений проєкт Плану залучення зацікавлених сторін (англ. Stakeholder Engagement Plan, SEP), з яким детально можна ознайомитись за посиланням:

Загальною метою цього Плану залучення зацікавлених сторін (англ. Stakeholder Engagement Plan, SEP) є визначення програми взаємодії із зацікавленими сторонами, включаючи розкриття публічної інформації та проведення консультацій протягом усього проєктного циклу.