Сьогодні, 25 травня 2021 року, відбувся вебінар на тему підготовки та реалізації проектів ДПП, що відповідають Цілям сталого розвитку, організований Європейською економічною комісією ООН (ЄЕК ООН; UNECE) та Мінекономіки.
Ця подія є частиною спільної програми «Сприяння стратегічному плануванню та фінансуванню сталого розвитку на національному та регіональному рівнях в Україні», що впроваджується Системою розвитку ООН в Україні на прохання Уряду України та спрямована покращити стратегічне планування і бюджетування на національному і місцевому рівні, знайти нові джерела фінансування і більш ефективно використовувати ресурси для реалізації амбітних цілей національного довго- й середньострокового розвитку та їх узгодження з Цілями сталого розвитку.
Основною метою вебінару було надання представникам публічного приватного сектору, які безпосередньо залучені до підготовки та управління проектами ДПП, можливості поглибити своє розуміння Цілей сталого розвитку, у контексті використання механізму ДПП. У події взяли участь 144 особи, включаючи 7 спікерів.
Відкрили вебінар представники ЄЕК ООН, Тоні Боннічі та Антонін Менего, висвітливши підходи та інструменти ЄЕК ООН, що використовуються для узгодження ДПП з Цілями сталого розвитку. Особливу увагу спікери приділили моделі ЄЕК ООН ДПП на користь людей (People-first PPPs) та методології ЄЕК ООН оцінки ДПП на користь людей для досягнення Цілей сталого розвитку – PIERS (People-first Infrastructure Evaluation and Rating System). PIERS включає 22 критерії, в рамках 5 базових параметрів результативності моделі ДПП на користь людей. Цими параметрами є доступ та рівність; екологічна сталість та стійкість відносно катастроф; потенціал до тиражування; і залучення стейкхолдерів.
Тетяна Бессараб, керуючий партнер ТОВ «Бессараб та партнери», розповіла учасникам, як ідентифікувати та здійснювати підготовку проектів ДПП на користь людей, зважаючи на специфіку українського контексту. Вона також поділилася підсумками проведеного аналізу прогалин законодавства України про державно-приватне партнерство відносно моделі ЄЕК ООН “ДПП на користь людей для досягнення Цілей сталого розвитку”.
Директор департаменту залучення інвестицій Мінекономіки, Юлія Скубак, представила учасникам ключові висновки з аналізу поточного стану та рекомендації щодо удосконалення законодавства України щодо ДПП (та концесійного законодавства) з метою досягнення Цілей сталого розвитку. Рекомендовані шляхи гармонізації чинного законодавства, в розрізі питання впровадження моделі ЄЕК ООН ДПП на користь людей, пов’язані з виявленими прогалинами у плановій політиці, законодавстві та правозастосуванні за результатами співвідношення з п’ятьма базовими параметрами результативності ДПП на користь людей.
«Оскільки державно-приватне партнерство є одним із індикаторів ЦСР 17, яка є інструментальною для досягнення інших ЦСР, та зважаючи на довгостроковий та системотворчий характер проектів ДПП, їх реалізація має здійснюватися з урахуванням ЦСР, адаптованих до реалій України, а відповідні прогнозні, програмні та нормативно-правові акти щодо ДПП мають бути розглянуті або переглянуті у розрізі ЦСР» – зазначила пані Скубак
Ви можете дізнатись більше, ознайомившись з презентацією Юлії Скубак, директора департаменту залучення інвестицій Мінекономіки, за наступним посиланням:
Надзвичайно корисною була доповідь Ананда Чіплункара, колишнього директора відділу Центральної та Західної Азії, Азійського банку розвитку. Пан Чіплункар висвітлив тему екологічної сталості та стійкості проектів ДПП на користь людей з врахуванням українського контексту. Він детально розповів про основні елементи екологічної сталості та висвітлив питання скорочення викидів парникових газів та підвищення енергоефективності, скорочення відходів і відновлення деградованих земель, споживання води та скидання стічних вод, захисту біорізноманіття, оцінки ризиків і потенціалу протидії для боротьби зі стихійним катастрофами.
Генеральний директор компанії «Human Right 2 Water» («Право людини на воду»), Аманда Леффен, висвітлила нюанси та виклики з якими учасники можуть зіткнутися в процесах залучення всіх зацікавлених сторін до ідентифікації, підготовки та реалізації проектів ДПП на користь людей, а також практичні аспекти розбудови ефективної взаємодії з ними.
Воркшоп завершився обговоренням запропонованих змін та результатів, яких планується досягти у результаті їх прийняття.
Ви можете ознайомитися з відеозаписом вебінару за посиланням: