Мінекономіки та IFC співпрацюють за напрямом залучення приватних інвестицій шляхом імплементації проектів ДПП

Опубліковано: 12.08.2021
Категорія: Новини ДПП

10 серпня, відбулась зустріч та обговорення результатів співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) та перспектив подальшого співробітництва за напрямом залучення приватних інвестицій шляхом імплементації проектів державно-приватного партнерства (далі – ДПП) у різних секторах економіки України. Про це розповіла заступниця Міністра економіки Ірина Новікова за результатами зустрічі сторін у Києві.

Заступниця Міністра підкреслила важливість такої співпраці та підтримки Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) Міністерства економіки, Агенції ДПП та відповідних органів державного сектору, що відповідають за здійснення ДПП, у відборі, підготовці та реалізації пілотних проектів.

Так, за підтримки Міжнародної фінансової корпорації (IFC) у листопаді 2018 року була створена Агенція ДПП, яка належить до сфери управління Міністерства економіки, з метою створення ефективної інституції, що забезпечить всебічну організаційну та консультативну підтримку публічного сектору щодо підготовки й впровадження якісно структурованих проектів ДПП, що сприяють досягненню Цілей сталого розвитку.

У червні 2019 року був підписав Меморандум про взаємодію між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC). Цей документ став основою для отримання експертної підтримки консультантів міжнародної організації та Консультативного комітету з державно-приватних інфраструктурних проектів (Public-Private Infrastructure Advisory Facility; PPIAF) щодо  старту роботи Агенції ДПП, розробки відповідних політик та стратегічного плану її розвитку в середньостроковій перспективі. Крім того, з метою підвищення інституційної спроможності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в сфері ДПП, у т.ч. підготовки та впровадження проектів ДПП/концесій з урахуванням кращих світових практик, спільними зусиллями Міжнародної фінансової корпорації (IFC), Міністерства економіки, Агенції ДПП було організовано більше 12 навчальних заходів (конференцій, семінарів, вокшопів) для більше ніж 500 осіб у 2020 – 2021 роках.

У жовтні 2019 року Міжнародна фінансова корпорація (IFC) та Кабінет Міністрів України підписали меморандум про взаєморозуміння щодо визначення ключових секторів для спільної реалізації проектів ДПП. Окрім концесійних проектів у морських портах, Міжнародна фінансова корпорація (IFC) аналізує можливості ДПП у дорожньому, залізничному, енергетичному та медичному секторах, щоб допомогти залучити приватні інвестиції та стимулювати економічне зростання країни.

За участі залучених радників вже розпочато роботу над техніко-економічним обґрунтуванням по проекту концесії залізнично-поромного комплексу державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» та відповідного майна ДП «Адміністрація морських портів України», пов’язаного із цим комплексом, а також здійснені попередні дослідження та проведені попередні консультації з ринком для оцінки зацікавленості кваліфікованих потенційних інвесторів щодо:

  • концесії І та контейнерного терміналу державного підприємства «Морський торговельний порт «Чорноморськ» та відповідного майна ДП «Адміністрація морських портів України», пов’язаного із цим комплексом (причали № 1-6);
  • 6 пілотних проектів ДПП у дорожній галузі, відібраних за підсумками дослідження «Програма державних доріг України – Опції залучення приватного сектору до покращення, ремонту та утримання доріг», проведеного експертами Світового банку та Міжнародної фінансової корпорації (IFC) за підтримки Глобального інфраструктурного фонду (GIF);
  • концесій залізничних станцій (вокзалів) у містах Київ, Харків, Дніпро, Вінниця, Хмельницький, Миколаїв та Чоп, а також потенційних опцій Київ і Вінниця, Львів та/або Одеса;
  • пілотного проекту ДПП в сфері охорони здоров’я в Україні на базі Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова. 09 червня 2021 року підписано меморандум про взаєморозуміння між Львівською міською радою, Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) та Агенцією ДПП з метою встановлення правової основи та рамок для співпраці в напрямку розробки проектів ДПП у секторі охорони здоров’я. Сторонами вже роботу на підготовкою пілотних проектів на базі Клінічної лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова, що будуть мати великий потенціал для мультиплікації в інших територіальних громадах України. Зокрема розглядаються можливості будівництва нового корпусу багатопрофільної лікарні, створення мережі лабораторій з використанням моделі «hub-and-spoke», створення діагностичного центру візуалізації або мережі відділів діагностичної візуалізації, які обслуговуватимуть Клінічну лікарню швидкої медичної допомоги м. Львова та інші лікарні.

«Ми високо цінуємо підтримку наших міжнародних партнерів, що інвестують свої знання і досвід у сфері ДПП з метою демонстрації життєздатності проектів ДПП і концесійних проектів в Україні та стимулювання приватного сектору до участі у таких проектах і значного збільшення приватних інвестицій у різні сектори економіки України протягом наступних 2-3 років» – зазначила заступниця Міністра економіки України Ірина Новікова.

Наступні кроки у розвитку співпраці між Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) Міністерства економіки, Агенції ДПП це

  • створення ефективної системи управління договорами за проектами перших пілотних концесій портів “Херсон” та “Ольвія” з метою врегулювання будь-яких технічних, правових, регуляторних, екологічних та соціальних питань управління, що можуть з’явитися під час впровадження проектів. 16.07.2021 року Агенція ДПП та Міжнародна фінансова корпорація (IFC) уклали Договір про співпрацю, в рамках якого остання підтримуватиме агенцію у наданні нею консультацій  Міністерству інфраструктури та ДП «Адміністрація морських портів України» щодо моніторингу та виконання концесійних договорів
  • Реалізація проекту «Технічна консультація з питань стійкості до змін клімату та екологічної сталості (CREST): Підвищення сталості інфраструктури шляхом впровадження узгодженого набору показників сталості для інфраструктури (ASSI) в Україні» в рамках технічної допомоги Консультативного комітету з державно-приватних інфраструктурних проектів (Public-Private Infrastructure Advisory Facility; PPIAF). Проект покликаних підвищити якість поточних напрямів співпраці шляхом впровадження компонента сталості з акцентом на стійкість до змін клімату, а також на інші екологічні, соціальні та управлінські аспекти.