У новому звіті ПРООН розкриває інноваційні підходи до фінансування протимінної діяльності в Україні, зокрема шляхом залучення приватного сектору на умовах ДПП
Війна в Україні створила масштабну проблему розмінування, витрати на яку, за результатами Швидкої оцінки потреб (RDNA3) станом на лютий 2024 року, оцінюються в 34,6 мільярда доларів США.
У жовтні 2024 року Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) випустила комплексний звіт «Посилення фінансування протимінної діяльності в Україні». У цьому звіті досліджуються інноваційні фінансові механізми, які допоможуть подолати дефіцит фінансування, у т.ч. запропоновані нові можливі шляхи залучення приватного сектору до протимінної діяльності в Україні з потенційним використанням механізму ДПП.
У звіті ПРООН пропонується інноваційна модель «державно-приватне партнерство, орієнтоване на результат» (“Outcome-Based Public-Private Partnership”, OB-PPP), яка поєднує зусилля з розмінування з розвитком інфраструктури відновлюваної сонячної енергетики, стимулюючи інвестиції приватного сектору.
Модель передбачає, що приватний сектор інвестує в очищення території для зведення сонячних електростанцій, отримуючи при цьому відшкодування від уряду України частки доходів від продажу сонячної енергії (що може бути реалізовано через «Спеціальний збір на розмінування»), а також заохочувальні виплати за результатами від донорів. Такі відшкодування й «виплати за результатами» забезпечують більш сприятливі умови для покриття витрат інвестора на розвиток, ніж комерційні кредити.
«Україна була визначена як країна, яка може забезпечити значний потенціал сонячної енергетики, а її потенційний дефіцит потужностей для нових сонячних електростанцій становить 6 ГВт. Якщо цю модель відтворити для всього сонячного енергетичного потенціалу України вартістю 5-6 млрд доларів США, це може принести додаткові 7-8 млрд доларів США на протимінну діяльність» – комплексний звіт ПРООН «Посилення фінансування протимінної діяльності в Україні»
У звіті пропонується, що наступним кроком має стати детальна діагностика сектору і проєктний аналіз із залученням міждисциплінарних проєктних груп. Цей процес вимагатиме співпраці між урядом, інвесторами, фінансовими установами і зацікавленими сторонами з секторів протимінної діяльності, енергетики і сільського господарства.
Повний текст звіту доступний за посиланням: